pl de en ru
Producent sprzęgieł i hamulców sterowanych

Frezowanie CNC

Podstawowymi rodzajami obróbki skrawaniem jest frezowanie i toczenie metali. Zarówno jedna metoda, jak i ta druga ma na celu wykonanie określonych operacji za pomocą narzędzi skrawających celem uzyskania określonego efektu np. wykonania rowków wpustowych, otworów, gwintów itp. a w końcowym etapie detalu, wg założonego przez konstruktora rysunku. Oczywiście jest to proces bardzo złożony wymagający zastosowania - w zależności od stopnia skomplikowania detalu - wieloetapowego procesu technologicznego z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn i narzędzi, a także procesów projektowych.

Wyjaśnienie podstawowych pojęć

Toczenie jest bardzo często stosowanym rodzajem obróbki mechanicznej podczas którego przedmiot obrabiany obraca się, a narzędzie wykonuje ruch prostoliniowo posuwowy, dokonując określonych zmian w obrabianym metalu. Dokonywać tego można zarówno na powierzchniach zewnętrznych, jak i wewnętrznych o bardzo różnym kształcie w zależności od zastosowanych narzędzi.

Frezowanie to drugi z najczęściej stosowanych rodzajów obróbki mechanicznej. W tym procesie obróbka następuje głównie poprzez ruch obrotowy narzędzia, a także ruch posuwowy narzędzia i obrabianego detalu. Taka obróbka skrawaniem przy wykorzystaniu nowoczesnych maszyn (również CNC) i narzędzi umożliwia wykonanie bardzo skomplikowanych kształtów detali.

Główne różnice

Toczenie odbywa się na tokarkach, a frezowanie na frezarkach. Oczywiście współczesne maszyny w większości wypadków mają sterowanie za pomocą programów komputerowych (stąd często stosowany jest termin: CNC). Są one także niezwykle dokładne w obróbce skrawaniem, co w połączeniu z bardzo precyzyjnymi narzędziami umożliwia wykonywanie bardzo dokładnych części. Jest także zapewniona duża wydajność i powtarzalność procesu, a tym samym jego efektywność ekonomiczna.

Także w zakresie wielkości wykonywanych części metalowych występuje duża różnorodność. Wykonywane są bardzo duże części, np. obróbka skrawaniem bloków silników do statków, jak i bardzo małe, wręcz mikroskopowe detale do różnego rodzaju maszyn precyzyjnych. Niezwykle szerokie możliwości obróbek skrawaniem, typu toczenie CNC lub frezowanie CNC powodują, że wykonywane części mają zastosowanie praktycznie we wszystkich rodzajach przemysłu.

Nasza firma stosuje w/w procesy jako podstawowe w swoich technologiach produkcji. Ponieważ produkujemy wyroby i części głównie z metalu, stosowane przez nas maszyny, w tym CNC, służą do obróbki tego rodzaju materiału.

Specjalistyczny park maszynowy

Posiadany park maszynowy prezentujemy na naszej stronie internetowej www.fumo.com.pl w odpowiedniej zakładce. Składają się na niego maszyny CNC i nie tylko najbardziej znanych producentów na świecie: MAZAK, HAAS, DMC Deckel Maho. Są to centra frezarskie pionowe i poziome, centra tokarsko-frezarskie i tokarki. Maszyny te, sterowane numerycznie z wykorzystaniem programów komputerowych do projektowania procesów technologicznych (CNC), to bardzo precyzyjna obróbka skrawaniem metali, gwarantująca jakość, powtarzalność i wydajność.

Nasze szczegółowe możliwości w zakresie wymiarów obrabianych skrawaniem detali metalowych również są podane na naszej stronie internetowej, ale można powiedzieć, że:

  • toczymy detale do Ø 760 i L ≤ 1800 mm,
  • frezujemy detale o wymiarach max. L ≤ 1400; S ≤ 1400; H ≤ 1300 mm.

Bogata, elastyczna oferta

Technologie toczenia i frezowania metali stosujemy przy produkcji naszych wyrobów, tj. sprzęgieł i hamulców sterowanych oraz motoreduktorów i reduktorów. Wykonujemy także szeroki asortyment detali z metali w oparciu o dokumentację naszych klientów, które mają zastosowanie w bardzo szerokim zakresie przemysłu budowy maszyn, wydobywczym itp.

Każde zapytanie, które do nas wpłynie zostanie szczegółowo rozpatrzone pod kątem możliwości jego realizacji. Wykonujemy detale i części o różnym, także dużym, stopniu złożoności konstrukcyjnej, wymagającej skomplikowanego i złożonego procesu technologicznego, np. sterowanego numerycznie - CNC. Jesteśmy w stanie wykonać zarówno zamówienia na pojedyncze, czy niewielkie serie produkcyjne, jak i te większe mierzone w tysiącach sztuk.

Toczenie, frezowanie i nie tylko!

Nasza wielkopolska firma dysponuje ponadto parkiem maszynowym umożliwiającym wykonywanie innych procesów obróbczych metali, nie tylko CNC, a w tym: cieplnej i chemicznej, a także wykrawanie, szlifowanie itp. Posiadamy także własną narzędziownię, która wykonuje narzędzia i oprzyrządowanie na potrzeby naszej firmy, ale także klientom zewnętrznym.

Końcowy pozytywny efekt naszej produkcji zapewnia także dział jakości dysponujący maszynami pomiarowymi firmy Mitutoyo oraz ZEISS.

Naszym atutem jest także nasza załoga posiadająca bardzo duże doświadczenie w obszarze obróbki skrawaniem metali, w tym:

  • toczenia zwykłego i CNC metali,
  • frezowania zwykłego i CNC metali.

Szczegóły do obejrzenia na naszej stronie internetowej. Zapraszamy!

Sklep
Aktualności
Galeria Foto
Park Maszyn
Certyfikaty
Archiwum
Oferta Współpracy
PPHU "FUMO-Ostrzeszów" Sp.z o.o.

Ul. Przemysłowa 25,
63-500 Ostrzeszów,
woj. wielkopolskie

e-mail: info@fumo.com.pl

Tel.:
+48 62 731 29 31
+48 62 731 29 38